Atliekos ir jų tvarkymas referatas

Rašto darbas / Ekologija

Darbo tematika


Aprašymas
Įvadas. Atliekų susidarymas. Atliekų šaltiniai. Atliekų tvarkymas. Buitinių atliekų klasifikacija ir tvarkymas. Pavojingų atliekų tvarkymas. Antrinių žaliavų surinkimas. Organinių atliekų deginimas. Išvados. Naudota literatūra.

Ištrauka
ES atliekų tvarkymas grindžiamas pagrindiniais principais:

1) Atliekų tvarkymo hierarchija (pasirinkimai nuo labiausiai iki maniusiai pageidautino):

5) Atliekų panaudojimas energijai gauti.

6) Saugus atliekų šalinimas (sąvartynuose arba sudeginimas).

7) Atliekų tvarkymo įrenginių pakankamumas.

9) Artimumas. Jeigu įmanoma, atliekos turi būti šalinamos kuo arčiau susidarymo vietos.

Buitinės atliekos-tai popieriaus ir kartono, gumos, stiklo, plastiko bei baltos skardos tara, kombinuotų medžiagų tara, maisto atliekos ir t.t. Tiksliai apibrėžtos atliekų klasifikacijos nera ir negali būti, nes priklausomai nuo klimato sąlygų, šalies turtingumo, tradicijų ir kitko atliekos gali būti tvarkomos specifiškai.

Lietuvoje organizuotai surinktų atliekų kiekis vienam gyventojui 2000 metais buvo daug mažesnis nei Europos bendrijos vidurkis - 370 kg, tai pagal organizuotai surinktų atliekų specifiką mes minėtu laikotarpiu skyrėmės tik stiklo ir plastiko kiekiais, tačiau tuomet, 2000-2002 metais, Lietuvoje dar gerai funkcionavo daugkartinis stiklo taros panaudojimas ir daug mažiau buvo naudojama plastiko tarai tiek vietiniams, tiek įvežtiniams gaminiams. Šiandien, matyt, Lietuvos atliekos pagal savo struktūrą nelabai išsiskyria nuo kitų Europos šalių atliekų.

Buitinės atliekos, tiek rūšiuotos, tiek nerūšiuotos, kaupiamos ir vienkartinėje, ir daugkartinio panaudojimo taroje. Vienkartinė tara - tai plastikiniai ar popieriniai maišai.

Plastikiniai - tai polietileniniai maišai, kurių talpa gana įvairi. Nerūšiuotų atliekų maišų talpa - nuo 30 iki 300 l, rūšiuotų atliekų gali būti žymiai mažesne. Atskirom atliekom - antrinėm žaliavom naudojami skirtingų spalvų maišai, pvz., nerūšiuotoms - juodi, maisto ir kompostuojamoms - žali, popieriui - geltoni ir kt. Maišai - pigiausia ir efektyviausia priemonė surenkant atliekas iš individualių, daugiabučių namų ir pan., nes šiam surinkimo būdui nereikia kapitalinių įdėjimų.

Konteineriai, nepaisant jų įvairovės, skirstomi j konteinerius mišrioms atliekoms ir specialius konteinerius rūšiuotoms atliekoms - antrinėms žaliavoms. Konteinerių įvairovė priklauso tiek nuo atliekų krovimo-iškrovimo autotransporto galimybių, tiek nuo susikaupiančių atliekų apimties, o kartais net nuo atliekas utilizuojančių įmonių techninių galimybių. Dabartiniu metu paplito ir daugiakameriai (sekciniai) konteineriai, t.y kada konteineris padalytas į kelias sekcijas, pvz., stiklo, popieriaus, metalo ir maisto atliekų sekcijas. Statant šiuos konteinerius reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad minėtų atliekų leidžiama sandėliavimo trukme skirtinga, ir maisto atliekų sekciją, mūsų nuomone, įrengti kombinuotame atliekų surinktuve-konteineryje netikslinga.

Popieriaus ir kartono atliekos. Tradiciškai susiklostė, kad beveik visose šalyse pirmosios atliekos, tapusios antrine žaliava, buvo popierius. Lietuvoje popieriaus ir kartono atliekos (makulatūra) superkamos jau seniai, o pastaraisiais metais renkama ir specialiuose konteineriuose. Praktiškai nepriklausomai nuo surinkto popieriaus perdirbimo technologijų, jo surinkimui keliamos vienodos sąlygos: popieriaus makulatūra turi būti sausa, nesumaišyta su kitomis medžiagomis, pvz., plastiku, popierius neturi būti laminuotas plastiku. Į popieriaus surinkimo konteinerį laikraštinio popieriaus telpa 150-200 kg/m3, o kartono tik 20-60 kg/m3. Surinktas popierius ir kartonas papildomai rūšiuojamas. Rūšiuojama pagal perdirbamos pramonės specifiką, pvz., gali būti ribojamas makulatūros užterštumas dažais ir pan. Paprasčiausias papildomas popieriaus rūšiavimas - tai rūšiavimas į laikraštinį popierių, kartoną, blizgantį popierių. Popierius rūšiuojamas vizualiai nustatant popieriaus rūšį, nuo juostinio konvejerio rankomis atskiriant tą ar kitą popieriaus atlieką.

Išrūšiuota popieriaus makulatūra presuojama ir tiekiama perdirbėjui. Pagal savo pajėgumus Lietuvoje popierių ir kartoną perdirbančios įmonės Grigiškėse, Klaipėdoje, Kaune, Vilniuje pajėgios perdirbti šalyje surinktas popieriaus atliekas, juolab kad atsiranda naujų šilumos izoliacinių medžiagų ir apdailos plokščių gamybos technologijų, kur pagrindinė žaliava - popieriaus atliekos. Turint omenyje, kad pirminė popieriaus žaliavos gamyba yra labai ekologiškai pavojinga ir energetiškai imli, tas faktas, kad šiandien utilizuojama tik apie 19 tūkst. tonų popieriaus makulatūros, yra laikinas reiškinys.


Darbo informacija

· Tipas: referatai
· 14 puslapių (3702 žodžiai)
· Įkeltas: 2020-10-31 10:03:18
· Lygis: Universitetas

Parsisiųsti darbą

Panašūs rašto darbai

» Atliekų tvarkymas
» Jūrų transporto pove...
» Atliekos ir jų tvarky...
» Ekologiški maisto pro...
» Žemės diena skaidrės

Komentarų dar neparašyta.

Rašyti komentarą
Turite prisijungti, norėdami parašyti komentarą.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas